#1 -
Koala występuje na wybrzeżu wschodniej Australii. Pierwsi osadnicy dawali mu różne nazwy - "leniwiec", "małpa", "niedźwiedź", a nawet "niedźwiedziomałpa". Ostatecznie przyjęła się inna, przejęta od Aborygenów - koala, co znaczy "zwierzę, które nie pije wody".
#2- W ekstremalnych sytuacjach, takich jak pożary lasów w 2009 roku, misie koala podchodziły do ludzi, prosząc o wodę. Normalnie czerpią ciecz z liści eukaliptusa.
#3 - Dorosły osobnik może osiągnąć 80 centymetrów wysokości i ważyć nawet 15 kilogramów. Nowo narodzony koala jest tak mały, że waży zaledwie 3,5 grama. Dopiero po kilku tygodniach urasta do rozmiarów ludzkiego palca.
#4- Krótki, ale gruby ogonek pomaga koali godzinami siedzieć na drzewie, a odpowiednio zbudowane łapy sprawiają, że chodzenie po gałęziach jest dla niego łatwe i bezpieczne. W razie niebezpieczeństwa lub szukania ochłody potrafi też nieźle pływać.
#5- Koala nie należy do rodziny niedźwiedziowatych, a słowo "miś" dodaje się do nazwy jedynie ze względu na fizyczne podobieństwo. Tak naprawdę koala jest torbaczem - każdy młody osobnik spędza aż 6 miesięcy w torbie swojej mamy.
#6- Koala nie ma czasu na zabawy - całe dnie spędza na odpoczywaniu i spaniu. To właśnie sen jest głównym zajęciem tego zwierzęcia i potrafi poświęcić na niego aż 20 godzin na dobę. Pozostały czas traci na szukanie jedzenia i konsumowanie go. Jak przystało na stworzenie prowadzące nocny tryb życia, koalę wędrującego po drzewach zobaczycie w nocy. Wbrew pozorom potrafi poruszać się bardzo szybko i zwinnie.
#7- Samce misia koala nie lubią spotykać się z innymi osobnikami. Każde takie spotkanie może zakończyć się walką o panowanie nad danym eukaliptusowym terytorium